Existuje mnoho mylných představ týkajících se endodontické léčby, tj. léčby kořenových kanálků, a jestli pacienti opravdu pociťují bolesti kořenových kanálků. Na klinice Mediestetik v Praze chceme, aby měli naši pacienti přesné a pravdivé informace o podstupovaných stomatologických procedurách. Jako vždy, když podstupujete jakýkoliv lékařský zákrok, byste měli získat co nejvíce informací a znát všechny možnosti. Váš zubní lékař nebo endodontista může odpovědět na mnoho otázek, a pokud máte stále obavy, je často moudré vyhledat další názor. Zeptali jsme se za vás našich stomatologů z kliniky v Praze na pár otázek ohledně zubních kanálků, které by vás mohly zajímat.
Navrhl vám váš stomatolog ošetření kořenového kanálku? Pokud ano, nejste sami. Miliony zubů jsou takto léčeny a zachráněny každý rok. Ale pamatujte, léčbu zubních kanálků podstupujte u zkušeného endodontisty, a ještě lépe u toho, který má k procesu léčení k dispozici mikroskop. Bez něj zubní lékaři pracují naslepo, což snižuje úspěšnost zákroku až o 50%.
Kořenové kanálky jsou duté kanály sahající od středové komory zubu do spodní části kořenů.
Ošetření kořenových kanálků je zapotřebí, když je krevní nebo nervové zásobování zubu (tj. dřeň) infikováno bakteriemi kvůli hlubokému kazu nebo zranění.
Pokud je dřeň zubu infikována, infekce nebo zánět se může šířit prostřednictvím systému kořenových kanálků. To může nakonec vést k abscesu. Absces je zanícená oblast, ve které se shromažďuje hnis a obvykle způsobuje otok tkání kolem zubu. Příznakem jsou například tupé až silné bolesti a zub je citlivý při kousání.
Ne, nebolí. Obvykle se aplikuje lokální anestezie a pocit při zákroku se rovná například aplikování zubní výplně.
Cílem léčby je odstranit všechnu zanícenou tkáň z kořenového kanálku. Kořen se poté čistí a následně dojde k zaplombování zubu, aby se zabránilo další infekci. Ošetření kořenových kanálků je nejlepší podstoupit u zkušeného endodontisty. Léčba má několik stádií a vyžaduje minimálně dvě nebo více návštěv zubního lékaře.
V minulosti vyplněné kořenové kanálky často po ošetření ztmavly. S moderními technologiemi se to nestává.
Léčba kořenových kanálků je obvykle velice úspěšná. V případě, že by se infekce vrátila, léčba se musí opakovat.
Alternativou k endodontické léčbě je pouze extrakce. Jakmile je dřeň poškozena a zánět neléčen, není možné nechat infikovaný zub v ústech.
Ano, nicméně jelikož je „mrtvý“ zub většinou křehčí, bude možná potřebovat korunku, která poskytne zubu dostatečnou oporu a pevnost.
O zub s ošetřenými kořenovými kanálky je potřeba pečovat stejně jako o jakýkoli jiný zub.