Dentální hygiena

V prevenci je síla. Navštěvovat svého stomatologa dvakrát ročně by měl každý z nás, aby se jakýkoliv zubní problém mohl odhalit včas. Kromě klasické kontroly bychom zároveň měli vyhledávat i dentální hygienu. Ta totiž k dlouhodobému zdraví chrupu velmi výrazně přispívá.

Co je dentální hygiena?

Jde o profesionální ordinační čištění zubů prováděné dentální hygienistkou, které probíhá ve čtyřech fázích. Nejprve se pomocí ultrazvuku odstraní tvrdé usazeniny na povrchu zubů i v mezizubním prostoru, tzv. zubní kámen. Následně pomocí tzv. pískování, tedy působením proudu vzduchu s drobnými částicemi speciálního prášku, odstraní měkké usazeniny na zubech, tj. zubní plak. Pak jsou zuby leštěny a zubní sklovina je na závěr posílena fluoridovou pastou. Celkový efekt lze navíc podpořit například profesionálním bělením zubů.

Efekt dentální hygieny

Efekt dentální hygieny je viditelný okamžitě. Zuby jsou čisté, na pohled světlejší a na pohmat hladší. Žádná speciální omezení po dentální hygieně nutná nejsou, pouze se doporučuje cca 2-3 hodiny dodržovat tzv. bílou dietu, tedy vyhnout se potravinám, které výrazně barví zuby, jako například kávě nebo červenému vínu.

Jak dlouho po dentální hygieně vydrží zuby čisté, bez plaku a zubního kamene, je zcela individuální a záleží to na životním stylu člověka, na jeho genetických dispozicích a zejména na jeho péči o ústní dutinu.

Proč je třeba dentální hygienu pravidelně opakovat?

K zanášení zubů plakem a ke tvorbě zubního kamene dochází přirozeně, u někoho rychle, u jiného pomaleji, a proto se doporučuje v zájmu komplexní péče o ústní dutinu kromě preventivních stomatologických prohlídek absolvovat jednou za půl roku také dentální hygienu. Snižuje se tím riziko výskytu zubního kazu, vzniku onemocnění parodontu i jiných problémů zubů.

4 výhody dentální hygiena

1. Základ zubní péče – Dentální hygiena tvoří samotný základ stomatologické péče v rámci kterého je možné správně pečovat o chrup. Dentální hygienistka nebo lékař, který provádí dentální hygienu, nejdříve zuby v rámci dentální hygieny profesionálně očistí, zbaví je měkkých i tvrdých usazenin, odstraní pigmenty a poté zuby posílí fluoridační pastou.

2. Prevence zubních onemocnění – V rámci dentální hygieny se zuby nejen profesionálně vyčistí, ale odstraněním zubního kamene lze předcházet i vzniku zubních onemocnění. Díky bakteriím, které se v plaku nachází a které jsou hloubkově odstraněny, se předchází vzniku onemocnění jako je paradontóza či záněty dásní. Základem péče však zůstává zubní kartáček, pasta, ale zejména správně čištění zubů.

3. Estetický efekt – Díky tzv. Airflow neboli pískování zubů dochází k odstranění pigmentací. Po dentální hygieně jsou tak zuby nejen čistější, ale zároveň i světlejší. Odstranění usazenin z kouření, kávy, vína, čaje apod. při dentální hygieně, může zuby zesvětlit až o několik odstínů.  

4. Správné návyky – Při dentální hygieně dochází nejen k čištění zubů, ale dentální hygienistka či lékař může pacienta instruovat jak správně čistit zuby, neboť vidí dle množství usazenin a pigmentů, kde má pacient případné rezervy v čištění zubů. Při dentální hygieně je také možné odhalit počínající zubní kaz a řešit ho co nejdříve. Objednejte se na konzultaci, nejdete nás na klinice ul. Senovážné nám 23, Praha 1.

Příspěvky na dentální hygienu od zdravotní pojišťovny

Pokud zvažujete návštěvu dentální hygieny, nezapomeňte, že mnoho zdravotních pojišťoven nabízí finanční příspěvky, které vám mohou významně snížit náklady. Podívejte se jakou podporu můžete aktuálně využít. Informujte se prosím nejdříve u své zdravotní pojišťovny. 

Pojišťovna Příspěvek Podmínky
Vojenská ZP (201) Až 5 000 Kč Pro dárce krve, běžně 2 500 Kč (instrukce hygienistky). Speciální příspěvky pro vojáky a resort obrany.
ZP Ministerstva vnitra (211) Až 1 500 Kč (děti), 500 Kč (dospělí), 3 000 Kč (těhotné ženy) Příspěvky na výuku správného čištění zubů, těhotné a dárci krve až 2 000 Kč.
Všeobecná ZP (111) Až 1 000 Kč Nutná preventivní prohlídka u praktického lékaře. Žádost přes aplikaci mojeVZP.
Zaměstnanecká ZP Škoda (209) Až 1 000 Kč Příspěvky pro děti, těhotné ženy a dárce krve.

Nechte si poradit, jak správně pečovat o své zuby, a využijte dostupné příspěvky na dentální hygienu ještě dnes.

Ošetřující lékaři

Lenka Pokorná, | Klinika Mediestetik
Dentální hygienistka

Lenka Pokorná, DiS.

Fotogalerie

Dentální hygiena | Klinika Mediestetik Dentální hygiena | Klinika Mediestetik

Video

Dentální hygiena | Klinika Mediestetik

Ceník

OŠETŘENÍ DENTÁLNÍ HYGIENISTKOU

PRAHA

  • Vstupní prohlídka
    za 1900 Kč
  • Kontrolní vyšetření  
    (do 7 měsíců)
    od 1 500 Kč
  • Kontrolní vyšetření  
    (více než 7 měsíců)
    od 1 750 Kč

​TEPLICE

  • Vstupní prohlídka 
    za 1 490 Kč
  • Kontrolní vyšetření  
    (do 7 měsíců)
    od 1 300 Kč
  • Kontrolní vyšetření  
    (více než 7 měsíců)
    od 1 490 Kč

 

OŠETŘENÍ LÉKAŘEM

  • Dentální hygiena 
    2 700 Kč
  • Dentální hygiena včetně vstupního vyšetření 
    3 000 Kč
     

V případě, že se v potvrzeném termínu z jakéhokoliv důvodu nemůžete dostavit, informujte nás prosím o této skutečnosti minimálně 48 hodin před dohodnutou schůzkou. 

 

Kontaktujte nás

vyberte soubory

Odpovídáme na vaše dotazy

Dobrý den, můžu se zeptat, jak dentální hygiena probíhá? Děkuji.

Dentální hygiena je profesionální čištění zubů, které u nás na klínce provádí výhradně lékař. Během ní Vás lékař za pomoci pískování, tzv. Air flow zbaví zubního plaku a pomocí ultrazvuku zubního kamene. Následně se na zuby nanáší fluoridační pasta pro posílení zubní skloviny. Zuby jsou po tomto ošetření čisté, bělejší a zdravější.

Hezký den přeji. Je v rámci prevence vhodné podstupovat dentální hygienu pravidelně?

Dentální hygiena pomáhá předcházet zubnímu kazu, a proto ji doporučujeme zařadit do Vaší běžné péče o chrup a absolvovat ji stejně jako preventivní prohlídku 2 x ročně.

Dobrý den. Je po tomto ošetření nějaké omezení?

Po dentální hygieně neplatí žádná omezení, pouze se doporučuje dva až tři dny dodržovat tzv. bílou dietu, tedy vyhnout se potravinám, které výrazně barví zuby, jako například kávě nebo červenému vínu.

Další dotazy

Další procedury